1.– Efendim, dikkat edin, onlar dev değil. Sizin kol zannettikleriniz de yel değirmeninin kanatları.
– Senin, maceralarda hiç tecrüben yok. Eğer korkuyorsan çekilip dua etmeye başla. Ben de eşit şartlar içinde bulunmadığım hâlde bu tehlikeli savaşa girişeceğim, dedi. Rosinante’yi mahmuzlayıp tepedeki değirmenlere saldırdı.
Bu parçada romanın yapı unsurlarından hangisine yer verilmemiştir?

3. Odaya girip de esirci, “Git, hanımın eteğini öp!” dediği zaman küçük esir gidip kadına sarılmak isteyince hanım, gayet sert bir tavırla onu geriye doğru itti. Kız mahzun mahzun geri çekilerek mindere oturdu. Hacı Ömer şiddetle “Senin, mindere oturmak haddin mi? Sen esirsin! Kalk, ayakta dur!” dedikten sonra hanımına doğru dönerek “Kusura bakmayın, daha acemidir.” dedi.
Bu parça konu bakımından incelendiğinde aşağıdaki dönemlerin hangisinden alınmış olabilir?

4. Konularını tarihten ve günlük yaşamdan alır. İnsan tek yönlü ele alınır; iyiler hep iyi, kötüler hep kötüdür. Bu akımı benimseyen sanatçılar, eserlerinde kişiliklerini gizlemez, araya girerek olaylar karşısında kendi duygu ve düşüncelerini aktarırlar. Dünya edebiyatında Schiller, Türk edebiyatında Ahmet Mithat Efendi bu akımın temsilcileri arasında yer alır.
Bu parçada sözü edilen edebî akım aşağıdakilerden hangisidir?

5. Servetifünun Dönemi’nin başarılı romancılarındandır. Deniz subayı olarak bir süre görev yaptıktan sonra görevinden ayrıldı ve hayatını yazı yazarak sürdürmeye başladı. Ona büyük şöhret sağlayan eseri “Eylül”dür. Bu romanda ahlaki bağlar ve sosyal düzen önünde ümitsizleşen bir aşkın hikâyesi anlatılır. Genç Kız Kalbi, Siyah İnciler eserlerinden birkaçıdır.
Bu parçada sözü edilen sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

6. HACİVAT : (Gelir.)Vay,Karagöz’üm, maşallah! Efendim, vakt-i şerîfler hayırlar olsun!
KARAGÖZ : Hı?
HACİVAT : Vakt-i şerîfler hayırlar olsun!
KARAGÖZ : Senin silsileni tavşanlar boğsun! (Vurur.)
HACİVAT : Aman,
Karagöz’üm, bendeniz şuraya gelirken güzel güzel gazeller okuyaraktan geldim. Sen bana vuruyorsun.
KARAGÖZ : Ben de öyle yaptım.
HACİVAT : Sen ne yaptın?
KARAGÖZ : Ben de tencereyi okuttum, geldim.
Bu parça aşağıdaki bölümlerin hangisinden alınmıştır?

7. Aşağıdaki eser-sanatçı eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

8. Geleneksel Türk tiyatrosu içinde yer alan tek kişilik bir oyundur. Önceden hazırlanmış bir metni yoktur. Basit aksesuarlar kullanılır. Bir iskemle ya da tabure, bazen bir baston, bir mendil… Taklit ve canlandırma üzerine kuruludur.
Bu parçada özellikleri verilen tiyatro türü aşağıdakilerden hangisidir?

9. Bir akşam Mühürdar’da Haldun Bey’e rastladım. Senaryo yazıyormuşsunuz, dedi Yeşilçam’a. Evet, diye yanıtladım. Ben henüz yirmi bir yaşımdaydım. Otuz üç yaş büyük Haldun Taner bana “siz” demekte ısrarlıydı. Ayrılıncaya kadar o akşam, sonra, her zaman “siz” dedi.
Bu parça aşağıdaki yazı türlerinin hangisinden alınmış olabilir?

10. MÜŞTAK BEY : Alamam, efendim. Bunda bir yanlışlık var. Zira bana nikâh ettiğiniz kız bu değildir. Bunun küçüğüdür.
EBÜL-LAKLAKA : Hayır, sana nikâh ettiğim, büyük kızdır.
MÜŞTAK BEY : Değildir.
EBÜL-LAKLAKA : Vay! Sen beni yalancı mı çıkarıyorsun? Bu ne yüzsüzlük!
Bu parçayla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

11. Taç Mahal bir anıt değil, bir yaşantı, mucizeye akraba bir olay. İçiniz sıkılmışsa buraya gelince içinize güneş doğuverir. Türbenin konumu öyle ferah, öyle rahat. Işıklı avlunun orta yerinde, iki yanında serviler sıralı su kanalının çizgisi sizi türbenin cephe kapısına, onu çevreleyen cephe duvarına ve onun iki katlı zarif nişlerine çekiyor. Türbe, buradan görünümüyle gerçekten çok, düşsel bir varlığa benziyor.
Bu parçayla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

12. Türk edebiyatının Batılı tarzda yazılmış (1860) ilk tiyatro örneğidir. Tek perdeden oluşan eser, Türk tiyatrosunun tarihsel gelişim süreci içinde haklı ve önemli bir yere sahiptir. Daha yazıldığı tarihlerde etkisini göstermiş ve Zavallı Çocuk, Sabr u Sebat, İçli Kız gibi bazı piyeslere örneklik etmiştir.
Bu parçada sözü edilen eser aşağıdakilerden hangisidir?

13. Aşağıdaki cümlelerden hangisi kurallı bir isim cümlesidir?

14. Aşağıdakilerden hangisi yapısına göre basit cümledir?

1. Ev hanımlığı yapacak robot almamıza az kaldı. Japonya’nın Tokyo kentinde düzenlenen bir fuarda evinizi tertemiz tutacak, tozları alıp yerleri silecek, bulaşık ve çamaşırları yıkayacak, ütü yapacak ve hiç yorulmayıp şikâyet etmeyecek robotlar sergilendi. Bu robotların seri üretimine üç yıl içinde geçileceği planlanıyor. İlk ev robotlarının fiyatı yaklaşık 4 milyon lira olacak.
Bu parça aşağıdakilerin hangisinden alınmıştır?

16. Aşağıdakilerden hangisi Tanzimat romanının özelliklerinden değildir?

17. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yazım yanlışı yapılmıştır?

1. Doğayı ve insanı yok edecekse varsın olmayıversin endüstri ( ; )(I) Amaç insanın mutluluğu değil mi ( ? )(II) Makinesiz, motorsuz ( : )(III) fabrikasız da yaşayabiliriz. Peki ya ekmeksiz ( ! )(IV) havasız, susuz…
Bu parçada numaralanmış noktalama işaretlerinden hangisi doğru kullanılmıştır?

19. Aşağıdaki parçaların hangisinde kahraman bakış açısı kullanılmıştır?

20. “Bir şey söyleyeceğim ama kızma, sinirlenme sakın! Sana gücendim sandın, değil mi? Ben sana gücenmedim, oğlum. Bir ana, evladına gücenir mi hiç? Fakat çok acıdım. Çünkü hâlin neydi oğlum? Bilsen ne hâldeydin? Aklın başında değildi. Âdeta deli gibiydin. Gençlikte insanın başına böyle şeyler gelebilir, bundan dolayı seni ayıplamak hatırımdan bile geçmez.” diyecek oldu. Ali Bey’in yüzü, müthiş bir tokat yemiş gibi kıpkırmızı kesildi.
Bu parçada kullanılan anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir?

Açık Lise TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 Açık Lise Test Çöz

‘’TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 3. DÖNEM

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 YILI TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 dersi 3. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 dersi 3. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2019 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 4 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 4 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR