1. Kültürün maddi boyutu, kültürün insan etkinlikleri aracılığıyla üretilen her türlü somut araç-gerecini kapsar.

Buna göre aşağıdakilerden hangisi kültürün maddi boyutuna örnektir?


2. Türk sosyoloji tarihinde “kültür ve uygarlık” ayrımını yapan ve “kültür” kavramını kullanmayıp onun yerine “hars” diyen düşünür aşağıdakilerden hangisidir?


3. Aşağıdakilerden hangisi kültürün özelliklerindendir?


4. Milletler ancak dilleri ve kültürleri sayesinde varlıklarını koruyabilirler. Dilini ve kültürünü koruyamayan milletlerin dünyada uzun süre kalamayacağı tartışma götürmez bir gerçektir. Çünkü diline sahip çıkmak bir bakıma kültüründen haberdar olmaktır.

Bu parçada kültür ile aşağıdakilerden hangisi arasındaki ilişkiye değinilmiştir?


5. Yabancı kültürlerin olumsuz etkisi ve toplumun kendi öz değerlerine yeterince sahip çıkmaması sonucu meydana gelen kültürel bozulmaya “kültürel yozlaşma” denir.

Buna göre aşağıdakilerden hangisi kültürel yozlaşmadır?


6. Kültürel yayılma süreciyle gelen maddi ve manevi ögelerle başka kültürlerden birey ve grupların kültürel etkileşime girmesi ve bu etkileşim sonunda her ikisinin de değişmesi durumu aşağıdaki kavramlardan hangisi ile ifade edilir?


7. Matematik, astronomi ve coğrafya ile ilgilenmiş olan, birinci ve ikinci derece denklem çözümlerini veren, logaritmayı ortaya koyan ilk Türk-İslam düşünürü aşağıdakilerden hangisidir?


8. Aşağıdakilerden hangisi toplumsal kurumların olumsuz işlevlerindendir?


9. “Yasa ve yönetim ilişkilerinin düzenlenmesi” aşağıdaki toplumsal kurumlardan hangisinin görevleri arasındadır?


10. Aşağıdakilerden hangisi eğitim kurumuna ait bir simgesel özelliktir?


11. “Üyelerinin beslenme, barınma ve korunma ihtiyaçlarını karşılaması” aile kurumunun aşağıdaki işlevlerinden hangisini ortaya koymaktadır?


12. Bireyin, üyesi olduğu grubun içinden biriyle evlenmesidir. Genellikle tarım toplumlarında, kabile, köy, akraba gibi küçük grupların üyeleri arasında sahip olunan toprağın bölünmesini önlemek için yapılmaktadır.

Açıklaması verilen bu evlilik türü aşağıdakilerden hangisidir?


13. Aşağıdakilerden hangisi büyüklüğüne göre aile türlerindendir?


14. Aşağıdakilerden hangisi sonradan kazanılan (uydurma) akrabalık türlerindedir?


15. “Bireylerin ilgi ve ihtiyaçlarına cevap verme, yeteneklerinin geliştirilmesine yardımcı olma ve bireyi bütün yönleriyle geliştirme” eğitim kurumunun aşağıdaki işlevlerinden hangisinin kapsamına girmektedir?


16. Her din, kendine özgü yeni kurumlar, örgütler, zihniyet ve dünya görüşüyle içinde doğduğu sosyal çevrede hazır bulduğu toplumsal yapı, kurum ve grupları yapısal ve fonksiyonel özellikleri ile birtakım değişikliklere uğratır ve yeni bir toplumsal yapının oluşmasını sağlar.

Bu parçada din kurumunun aşağıdaki işlevlerinden hangisi vurgulanmıştır?


17. Üretimi için emek, zaman, kaynak harcamayı gerektiren, belirli bir fiyatı olan ve yeryüzünde az miktarda bulunan, bu nedenle ekonomik olarak kullanılması gereken mallara ekonomik mal denir.

Buna göre aşağıdakilerden hangisi ekonomik mal değildir?


18. Bir malın değişim değerinin para ile ifade edilmesi ekonominin aşağıdaki kavramlarından hangisi ile ifade edilmektedir?


19. “Ülkeyi yönetme yetkisini belli bir süre için kullanacak kişilerin, her yurttaşın özgür ve eşit oyuyla, gizli oylama ve açık sayımla belirlenmesi durumu” siyaset kurumunun aşağıdaki kavramlarından hangisi ile adlandırılır?


20. Aşağıdakilerden hangisi özgürlükçü yönetim biçimlerindendir?

SPONSOR

Açık Lise Sosyoloji 2 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 2. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

Sosyoloji 2 Açık Lise Test Çöz

‘’Sosyoloji 2 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Sosyoloji 2 çıkmış sınav soruları 2023 yılı 2. DÖNEM

Sosyoloji 2 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2023

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 YILI Sosyoloji 2 dersi 2. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Açık Lise Sosyoloji 2 dersi 2. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2020 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise Sosyoloji 2 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 2. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

SPONSOR
 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Sosyoloji 2 Soru Çözmenin Avantajları 2023

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Sosyoloji 2 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Sosyoloji 2 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 1. Dönem Sınav Tarihi
23.12.2023 - 24.12.2023
Sponsor