Sosyoloji 2

2019 YILI 3. DÖNEM
admin
Kasım 4, 2023
154 views

Açık Lise Sosyoloji 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem


1.Bireylerin toplumun bütünü için geçerli olan ögelere katılması “kültürün genel unsurlarına katılma” olarak adlandırılır.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi “kültürün genel unsurlarına katılma” şekline örnek verilebilir?

2. Aşağıdakilerden hangisi maddi kültür ögesidir?

3. “Kültürel özellikler bir araya gelmiş, örgütlenmiş birliklerde yaşayan insanlar tarafından oluşturulur ve ortaklaşa paylaşılır.” cümlesi kültürün aşağıdaki özelliklerinden hangisini ifade etmektedir?

4. Farklı kültürlerin karşılıklı etkileşime girmesiyle gerçekleşen kültür alışverişi olarak tanımlanan kavram aşağıdakilerden hangisidir?

5. “Kentten köye gelin giden bir kadının uyum sorunu yaşaması” aşağıdaki kavramlardan hangisine örnek oluşturur?

6. • Çok küçük yaşta edebiyat, matematik, geometri, müzik, fizik, doğa bilimleri, felsefe ve mantık öğrenmiştir.
• En ünlü eseri olan “Kanun Fi’t Tıb” (Tıp Kanunu), 12. yüzyılda Latinceye çevrilerek Avrupa üniversitelerinde 19. yüzyıla kadar temel ders kitabı olarak okutulmuştur.
• Sadece doğudaki toplumlarda değil batıda da ünlenmiştir.
Verilen özellikler uygarlığa katkıda bulunan aşağıdaki Türk-İslam düşünürlerinden hangisine aittir?

7. Bilim, teknik, felsefe ve din gibi kültür ögelerini içeren ve bir topluma özgü olmayan, genel geçer kültüre _________ kültür denir.
Verilen tanımda boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

8. Bir dilin sınırlarını, o toplumun kültürü belirler. İlgi alanı artan, dünyası ve çerçevesi genişleyen bir kültürün dili de o ölçüde zenginleşir. İlim, felsefe, sanat, teknik, fizik, metafizik gibi hayatın her alanındaki problem alanları genişledikçe, bu problemlere çözümler üretme çabası içerisinde dil de zenginleşir.
Bu parçada kültür ile aşağıdakilerden hangisinin ilişkisi üzerinde durulmuştur?

9. Mısır piramitlerinin, Osmanlı ve Bizans mimarisinin, Aspendos’un ve Efes’in, Eyfel Kulesi’nin, Taç Mahal’in olmadığı; Çin, Fransız ve Osmanlı mutfağının olmadığı ya da Çinlilerin ve İngilizlerin kendilerine özgü çay merasimlerinin yapılmadığını düşünün. Dünya, gerçekten ne kadar tatsız bir yer olurdu. Kimse bir başka ülkeyi, onların yaşam biçimini, kültürünü merak bile etmez, bu kadar zevk ve heyecanla seyahat etmek istemezdi.
Verilen metinden hareketle kültürle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

10. Toplumun yönetimi ve kamu düzeni ile ilgilenen temel toplumsal kurum aşağıdakilerden hangisidir?

11. Aşağıdakilerden hangisi toplumsal kurumların işlevleri arasında yer almaz?

12. Aşağıdakilerden hangisi aile kurumunun işlevlerinden biri değildir?

13. Aşağıdakilerden hangisi “çiftlerin oturdukları yere göre” sınıflandırılan evlilik türlerinden biridir?

14. Eşlerden birinin ya da her ikisinin bulunmadığı aile tipi parçalanmış aile olarak tanımlanır.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi parçalanmış aileyi ortaya çıkaran durumlardan değildir?

1. Aşağıdakilerden hangisi Atatürk’ün eğitim anlayışıyla ilgili doğru bir bilgi değildir?

16. Bir yıl sonrasıysa düşündüğün, tohum ek. Ağaç dik, on yıl sonrasıysa tasarladığın. Ama düşünüyorsan yüz yıl ötesini, halkı eğit o zaman... Bir kez tohum ekersen bir kez ürün alırsın. Bir kez ağaç dikersen, on kez ürün alırsın. Yüz kez olur bu ürün, eğitirsen toplumu. Birisine bir balık verirsen, doyar bir defa. Balık tutmayı öğret, doysun ömür boyunca.
Kuan Tzu’nun verilen düşüncesinden hareketle aşağıdakilerden hangisine ulaşılabilir?

17. Eğitimin fonksiyonlarından biri de ortak bir “kimlik duygusu” yaratarak siyasal ve toplumsal birliği sağlamaktır.
Verilen ifadede aşağıdaki eğitim işlevlerinin hangisinden söz edilmektedir?

1. Elde edilmesi için herhangi bir emek harcamaya gerek olmayan, gereksinimlerimize yetecek kadar bol olan mallara serbest mallar denir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi serbest mal örneğidir?

19. Din kurumunun aşağıdaki işlevlerinden hangisi doğrudan bireye yöneliktir?

20. Ülke adı verilen belirli bir toprak üzerinde yaşayan insan topluluklarının bir egemenlik anlayışı ve hukuku içinde siyasi iktidar altında örgütlenmesine devlet denir.
Aşağıdakilerden hangisi verilen devlet tanımında yer alan unsurlardan biri değildir?

Açık Lise Sosyoloji 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

Sosyoloji 2 Açık Lise Test Çöz

‘’Sosyoloji 2 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Sosyoloji 2 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 3. DÖNEM

Sosyoloji 2 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 YILI Sosyoloji 2 dersi 3. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Sosyoloji 2 dersi 3. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2019 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise Sosyoloji 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Sosyoloji 2 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Sosyoloji 2 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Sosyoloji 2 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR