Siyer 2

2020 YILI 1. DÖNEM
admin
Ekim 27, 2023
46 views

1. Aşağıdakilerden hangisi peygamberlik ile ilgili bir kavramdır?


2. “Ey Peygamber! Biz seni gerçeğin bir temsilcisi, bir müjdeci ve uyarıcı, herkesi Allah’ın izniyle ona çağıran ve ışık saçan bir kandil olarak gönderdik.”

(Ahzab suresi, 45-46. ayetler)

Bu ayetlerde Hz. Peygamber ile ilgili aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?


3. I. Hz. Peygamber’in Kur’an’ı ve dinî bilgileri öğrettiği yerdir.
II. Gizli davet döneminde Müslümanların toplanma merkezidir.
III. Yoksul ve kimsesiz olanlar ile bekar sahabelerin kaldığı yerdir.
IV. Mescid-i Nebi’nin inşası sırasında Hz. Peygamber’in misafir olduğu evdir.

Numaralanmış bilgilerden hangileri “Darü’l-Erkam” ile ilgilidir?


4. • Hz. Ebu Bekir

• Hz. Ömer

• Hz. Osman

• Hz. Ali

Aşağıdakilerden hangisi bu kişilerde bulunan ortak özelliklerden biri değildir?


5. Aşağıdakilerden hangisi İslam’a davetin gizli yapıldığı dönemde Müslüman olmuştur?


6. Mekke’nin ileri gelenleri, “Ey Muhammed! Gel biz senin ibadet ettiğine tapalım sen de bizim taptığımıza uy. İbadette seninle ortak olalım. Eğer senin ibadet ettiğin ilah daha hayırlı ise biz nasibimizi almış oluruz. Eğer bizim taptığımız daha hayırlı ise sen nasibini almış olursun.” dediler.

Mekkelilerin yaptığı bu teklife Kur’an-ı Kerim aşağıdaki surelerden hangisi ile cevap vermiştir?


7. Aşağıdakilerden hangisi müşriklerin İslam davetine karşı çıkma sebepleri arasında yer almaz?


8. Hz. Peygamber’in çok sevdiği eşi Hz. Hatice ve amcası Ebu Talib’i art arda kaybetmesi onu derinden üzdü. Bu sebeple Müslümanlar bu yılı “- - - -” diye isimlendirdiler.

Bu metinde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?


9. “Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah, noksan sıfatlardan münezzehtir. O, gerçekten işitendir, görendir.”

Bu ayette aşağıdaki olaylardan hangisine değinilmektedir?


10. Aşağıdakilerden hangisi Yesrib’e hicretin sebeplerinden biridir?


11. • İslam’ı ilk kabul eden Müslümanlardandır.

• Hz. Peygamber’e bağlılığı sebebiyle “sıddîk” lakabı ile anılmaktadır.

• Hicrette Hz. Peygamber’in yanında bulunmuş ve Kur’an-ı Kerim’de kendisinden “mağarada bulunan iki kişiden biri” şeklinde bahsedilmiştir.

Hakkında bilgi verilen sahabe aşağıdakilerden hangisidir?


12. 622 yılında Yesribliler ile Hz. Peygamber arasında yapılan görüşmeye ne ad verilir?


13. “…Hani çokluğunuz size kendinizi beğendirmiş, fakat sizi hezimete uğramaktan kurtaramamıştı. Yeryüzü bütün genişliğine rağmen size dar gelmişti, sonunda gerisin geri dönmüştünüz. Sonra Allah, Resulü ile müminler üzerine sükûnet ve huzur duygusu indirdi, sizin görmediğiniz ordular indirdi de kafirlere azap etti. İşte bu, o kafirlerin cezasıdır.”

(Tevbe suresi, 25-26. ayetler)

Bu ayetlerde aşağıdaki olaylardan hangisine değinilmektedir?


14. Münafıklar uzak yerlerde oturanları bahane ederek mescit yaptırmışlardı. Nifak için üs olarak kullandıkları bu yeri, merkez haline getirmeyi amaçlamışlardı. Bu mekanın meşruiyet kazanması için Hz. Peygamber’i namaz kıldırmaya davet etmişlerdi. Allah, bu mescidin hakikatini Resulüne haber vermiş bunun üzerine Hz. Peygamber bu mescidi yıktırarak münafıkların örgütlenmesine fırsat vermemişti.

Bu metinde aşağıdaki mescitlerden hangisi anlatılmaktadır?


15. Aşağıdakilerden hangisi münafıkların özelliklerinden biri değildir?


16. • Kendilerinin seçilmiş bir millet olduklarını iddia ederler.

• Kaynukaoğulları, Kurayzaoğulları ve Nadiroğulları gibi kabileler bu dine mensuptur.

• Hz. Peygamber hicretten sonra bu din mensupları ile barış sözleşmesi imzalamıştır.

Bu bilgiler aşağıdaki din mensuplarından hangisi ile ilgilidir?


17. Bizans ordusunun Hicaz topraklarına büyük bir saldırı planladığı bilgisi Medine’ye ulaştı. Bunun üzerine Hz. Peygamber, sefer hazırlığı yapılması için emir verdi. Fakat çıkılacak seferin sıcak yaz günlerine ve hasat mevsimine denk gelmesi sebebiyle kurulan ordu çeşitli zorluklarla karşılaştı. Yaşanan bu sıkıntılardan dolayı orduya “- - - -” adı verilmişti.

Bu metinde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?


18. Hz. Peygamber, hicretin yedinci yılından vefatına kadar geçen süre içerisinde civar ülke hükümdarlarına İslam’a davet mektupları göndermiştir.

Bu mektuplarda aşağıdaki konulardan hangisine yer verilmemiştir?


19. “Ey Ehl-i kitap! Sizinle bizim aramızda ortak bir söze gelin: Yalnız Allah’a ibadet edelim. O’na hiçbir şeyi ortak koşmayalım. Allah’ı bırakıp da kimimiz kimimizi ilahlaştırmasın. Eğer onlar yine yüz çevirirlerse, işte o zaman: ‘Şahit olun ki biz Allah’a teslim olanlardanız!’ deyin.”

(Âl-i İmran suresi, 64. ayet)

Bu ayette geçen “Ehl-i kitap” kavramı ile ifade edilen aşağıdakilerden hangisidir?


20. Hz. Peygamber’in kabrinin bulunduğu yere ne ad verilmektedir?

SPONSOR

Açık Lise Siyer 2 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 1. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

Siyer 2 Açık Lise Test Çöz

‘’Siyer 2 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Siyer 2 çıkmış sınav soruları 2023 yılı 1. DÖNEM

Siyer 2 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2023

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 YILI Siyer 2 dersi 1. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Açık Lise Siyer 2 dersi 1. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2020 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise Siyer 2 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 1. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

SPONSOR
 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Siyer 2 Soru Çözmenin Avantajları 2023

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Siyer 2 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Siyer 2 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 1. Dönem Sınav Tarihi
23.12.2023 - 24.12.2023
Sponsor