1.Her davranış değişikliği öğrenme sayılmaz. Bir davranış değişikliğinin öğrenme olarak nitelendirilebilmesi için zekâ ve iradenin ürünü olması gerekir.
Buna göre aşağıdaki davranışlardan hangisi öğrenme sonucudur?

2. Klasik koşullanmayla öğrenme, başlangıçta tepkide bulunulmayan yapay bir uyarıcıya zamanla tepkide bulunmayı öğrenmektir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi klasik koşullanmayla öğrenmeye örnektir?

3. Oyuncak bebekle oynamayı seven Filiz’e boyama etkinliğine katılma ve tamamlama davranışlarını artırmak için boyama etkinliğini bitirdiğinde oyuncak bebeğiyle oynamasına izin verilmesi olumlu pekiştirmedir.
Buna göre olumlu pekiştirmeyle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

4. Yaşamın ilk 20 yılında öğrenme yeteneği artarak ilerler. Daha sonra 50 yaşa kadar sabit kalır, bu yaştan sonra da gerilemeye başlar.
Verilen bilgi öğrenmeyi etkileyen aşağıdaki faktörlerden hangisiyle ilgilidir?

5. “Geleceğin cahili, okuyamayan kişi olmayacaktır. Nasıl öğreneceğini bilmeyen kişi olacaktır.” sözüyle aşağıdakilerden hangisi vurgulanmıştır?

6. Uzun süreli belleğe kaydedilerek saklanan bilgilerin gerekli olduğunda bilince getirilmesi yani bizim arzu ve irademizle bilince çıkarılmasıdır.
Verilen bilgi belleğin aşağıdaki işlevlerinden hangisiyle ilgilidir?

7. Önceki öğrenmenin yeni öğrenmeyi unutturmasına ileriye ket vurma denir. Yeni öğrendiğimiz bilgiye ihtiyaç duyduğumuzda hatırlamada zorlanıyorsak ya da yerine eski bilgiyi kullanıyorsak ileriye ket vurma gerçekleşir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi ileriye ket vurma örneğidir?

8. Aşağıda verilen süreçlerden hangisinde düşünmenin payı en azdır?

9. Doğuştan getirdiği zekâsı düşük olan bir çocuğun bulunduğu çevre ne kadar uygun olursa olsun, bu çevre o çocuğun zekâ seviyesini normal veya üstün yapamayacaktır.
Verilen parçada zekâ üzerinde aşağıdakilerden hangilerinin etkisi tartışılmaktadır?

10. Bir test hazırlandığı kültürün etkilerini taşıyabilir. Bu nedenle farklı bir toplumda uygulanacağı zaman testin belirli bir düzen, yönerge, zaman sınırlaması gibi koşullar değişmeden, o toplumun kültürel unsurlarına göre uyarlanması yani standartlaştırılması gerekir.
Bu parçanın iyi bir zekâ testinin aşağıda verilen hangi özelliğiyle ilgilidir?

11. • Düz yazı, şiir, mektup, roman yazabilme
• Dinleyiciler önünde konuşabilme
• Başkasını dinleyebilme, ne söylediğini anlayabilme
Verilen yetenekler çoklu zekâ kuramına göre aşağıdaki zekâ türlerinden hangisiyle ilgilidir?

12. Aşırı koruyucu ya da aşırı serbest anne baba tutumları bağımsız kişilik gelişimini engellemektedir. Demokratik anne-baba tutumuysa hoşgörülü ve güven verici olduğundan çocuğun bağımsız bir kişilik geliştirmesini destekler.
Bu parçanın kişiliği şekillendiren aşağıdaki etkenlerden hangisiyle ilgilidir?

13. Erikson’a göre kişilik belli dönemlerden geçerek aşamalı bir oluşum içinde şekillenir. Bireyin herhangi bir gelişim dönemindeki hedeflerini gerçekleştirmesi ve sağlıklı bir kişilik oluşturabilmesi için, o dönemde karşılaşmış olduğu çatışmaların ya da karmaşaların üstesinden gelmesi gerekir.
Buna göre Erikson kişilik gelişimini aşağıdakilerden hangisine dayandırmıştır?

14. Kişilik testleri;
I. kişinin duygu ve düşünce durumunu saptama,
II. kişinin kaygı ve depresyon düzeyini belirleme,
III. bireyin ihtiyaçları, sorunlarla başa çıkma tarzları, kompleksleri hakkında bilgi edinme
amaçlarından hangilerine hizmet eder?

1. Belirli bir hedefe yönelen ihtiyaç, güdü ve davranışın amaca ulaşmasının önlenmesine engellenme denir. Okumak isteyen bir kız çocuğunun babası tarafından okula gönderilmemesi ya da pikniğe gitmeyi düşündüğünüz gün yağmur yağması engellenmedir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi engellenmeyle karşılaşan bireyde oluşabilecek durumlardan biri değildir?

16. Bireyin yaşadığı stresin kaynağı rekabetçi, hoşgörüsüz ya da mükemmeliyetçi bir kişi olması ya da duygusal açıdan çabuk incinmesi gibi nedenler olabilir.
Bu cümlede aşağıdaki stres nedenlerinden hangisi üzerinde durulmuştur?

17. Bireyin herhangi bir alandaki eksikliğini veya başarısızlığını başka alanlardaki etkinliklerle kapatma çabası ödünleme olarak adlandırılır.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi ödünlemeyle ilgili bir örnektir?

1. Kişi evinde oturup hayal dünyasına kapılabilir, yüksek sesle şarkı söyleyebilir, şiir okuyabilir, takla atabilir. Yalnız bu tür davranışları sınıf içinde, sinema salonunda, kalabalık yerlerde yapmaya kalktığında adı “deli”ye “kaçığa” çıkabilir. Mesele davranışın yanlış ortamda yapılmasıdır.
Bu durum normal ve anormal davranışı belirleyen ölçütlerden hangisiyle açıklanır?

19. İnsanlar, kendisine zaman ayırmalı, günün bir kısmını ilgisini çeken, zevk alabildiği, eğlendiği uğraşlarla geçirmelidir. Kendi gelişimine yararlı uğraşlar edinen kişi günlük kaygılardan uzaklaşır, zihinsel ve bedensel rahatlama sağlar ve böylece kendi ile barışık bir hayat sürer.
Bu parçanında ruh sağlığını korumada aşağıdakilerden hangisinin önemine değinilmiştir?

20. Kişilik bozukluğu, kişinin diğer insanlarla ilişkilerinde ve güdülerini kontrol etmede zorluklar yaşamasına, stresle başa çıkma ve problem çözmede uyumsuz ve uygunsuz davranışlar göstermesine neden olur.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi kişilik bozukluğunun göstergelerinden biri değildir?
SPONSOR

Açık Lise Psikoloji 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

Psikoloji 2 Açık Lise Test Çöz

‘’Psikoloji 2 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Psikoloji 2 çıkmış sınav soruları 2023 yılı 1. DÖNEM

Psikoloji 2 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2023

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 YILI Psikoloji 2 dersi 1. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Açık Lise Psikoloji 2 dersi 1. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2019 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise Psikoloji 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

SPONSOR
 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Psikoloji 2 Soru Çözmenin Avantajları 2023

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Psikoloji 2 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Psikoloji 2 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 1. Dönem Sınav Tarihi
23.12.2023 - 24.12.2023
Sponsor