1. Psikoloji, organizmanın davranışlarını ve bu davranışların altında yatan zihinsel süreçleri inceleyen pozitif bir bilim dalı olarak tanımlanır.

Aşağıdakilerden hangisi bu tanımda yer alan bir kavram değildir?


2. İnsan zihninin işlevsel özelliklerinin organizmanın çevreye uyumundaki görevini araştıran yaklaşım aşağıdakilerden hangisidir?


3. Psikolojinin ölçütlerinden biri olan ölçülebilirlik, sayısal olarak belirlenebilirliği ifade eder.

Buna göre aşağıdakilerden hangisi ölçülebilirlikle ilgilidir?


4. Üniversite öğrencilerine yönelik bir araştırma için üniversitelerden örneklem belirlenmek istendiğinde aşağıdakilerden hangisi evreni temsil etmez?


5. Korelasyonel yöntemde iki değişken arasındaki ilişkinin gücü ve yönü –1 ile +1 aralığında gösterilir. –1 ya da +1’e yaklaştıkça değişkenler arasındaki ilişki gücünün arttığı, 0’a yaklaştıkça ise azaldığı anlaşılır.

Buna göre iki değişken arasındaki ilişki aşağıdakilerden hangisinde en zayıftır?


6. Sosyal bir varlık olan insanın davranışlarına toplumun etkilerini ve insanların grup içindeki davranışlarını inceleyen psikoloji alt dalı aşağıdakilerden hangisidir?


7. Aşağıdaki uyarıcılardan hangisi dış çevre kaynaklıdır?


U-O-T (uyarıcı-organizma-tepki) şemasına aşağıda yer verilmiştir.

Bu şemadan hareketle aşağıdakilerden hangisine ulaşılabilir?


9. Otonom sinir sistemi “sempatik” ve “parasempatik” olmak üzere ikiye ayrılır. Sempatik sistem genelde iç organların çalışmasını hızlandırıcı yönde, parasempatik sistem ise yavaşlatıcı yönde etkide bulunur.

Buna göre aşağıdaki durumların hangisinde “parasempatik sistem” devreye girer?


10. Ebeveynlerin genetik özelliklerinin kuşaklar boyunca çocuklara aktarılmasına kalıtım denir.

Buna göre aşağıdakilerden hangisi kalıtımsal bir özelliktir?


11. Aşağıdakilerden hangisi gelişim ile ilgili doğru bir bilgidir?


12. Doğum öncesi dönemde annenin beslenme tarzı, geçirdiği hastalıklar, kullandığı ilaçlar ya da maruz kaldığı yabancı maddeler bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Buna göre doğum öncesi dönemde aşağıdakilerden hangisi bebeğin gelişimini olumlu yönde etkiler?


13. Aşağıdakilerden hangisi ergenlik döneminde meydana gelen bilişsel alanla ilgili bir gelişimdir?


14. Aşağıdakilerden hangisi Piaget’nin zihinsel gelişim aşamalarından 0-2 yaş aralığını ifade eden dönemdir?


15. Ses, madde ortamında yayılabilirken boşlukta yayılamaz ve bu nedenle de duyum gerçekleşmez.

Bu durum duyumun aşağıdaki özelliklerinden hangisiyle ilgilidir?


16. Aydınlık bir ortamdan karanlık bir ortama aniden girildiğinde ilk başta hiçbir şey görülmez. Ancak bir süre sonra gözün uyum yeteneği sayesinde ortam görülmeye başlanır.

Bu durum aşağıdaki kavramlardan hangisiyle ilgilidir?


Şekilde koyu renge odaklanıldığında vazo, açık renge odaklanıldığında birbirine bakan iki insan yüzü görünür.

Bu durum aşağıdakilerden hangisiyle ilgilidir?


18. Fizyolojik güdüler daha çok insanın biyolojik yönüyle ilgilidir.

Buna göre aşağıdakilerden hangisi fizyolojik güdülerin özellikleri arasında yer almaz?


19. Psikodinamik yaklaşımın savunucularından Freud’a göre aşağıdakilerden hangisi rüya ile ilgili doğru bir bilgidir?


20. Kazaların önlenmesinde trafik kurallarına uymanın önemine inanan bir insanın, trafik polisi veya trafik lambaları olmadığı zaman bile trafik kurallarına dikkat etmesi aşağıdakilerden hangisine ait bir örnektir?

SPONSOR

Açık Lise Psikoloji 1 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 2. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

Psikoloji 1 Açık Lise Test Çöz

‘’Psikoloji 1 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Psikoloji 1 çıkmış sınav soruları 2023 yılı 2. DÖNEM

Psikoloji 1 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2023

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 YILI Psikoloji 1 dersi 2. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Açık Lise Psikoloji 1 dersi 2. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2020 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise Psikoloji 1 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 2. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

SPONSOR
 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Psikoloji 1 Soru Çözmenin Avantajları 2023

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Psikoloji 1 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Psikoloji 1 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 1. Dönem Sınav Tarihi
23.12.2023 - 24.12.2023
Sponsor