Psikoloji 1

2019 YILI 3. DÖNEM
admin
Kasım 2, 2023
103 views

Açık Lise Psikoloji 1 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem


1.19. yüzyılda fizik, kimya, biyoloji gibi bilimlerdeki gelişmeler, sanayileşmenin gerektirdiği sosyal ilişkilerdeki farklılaşma, insanın makinelere bağımlılığı, yaşamın tekdüzeleşmesi ve hepsinden önemlisi insanın yalnızlaşması, bireyin psikolojik sorunlarının artmasına neden olmuştur. Böylece bu sorunları bilimsel yöntemlerle inceleyecek ve çözüm yolları bulabilecek yeni bir bilime ihtiyaç duyulmuştur.
Verilen parçada sözü edilen yeni bilim aşağıdakilerden hangisidir?

2. Psikoloji, bilimsel yöntemle (deney ve gözlemle) elde edilmiş düzenli, sistemli gözlenebilen ve ölçülebilen olgularla ilgilenen bir bilimdir.
Verilen ifade psikolojinin aşağıdaki kavramlarından hangisine karşılık gelir?

3. Aşağıdakilerden hangisi dıştan doğrudan gözlenebilen davranışlardandır?

4. Freud’a göre bilinçaltına bastırılan tatmin edilmemiş arzu ve istekler ileriki yıllarda ruhsal problemlere yol açarlar.Bu nedenle psikoloji bilinçaltındaki nedenleri bulmalı ve tedavi etmelidir.
Psikodinamik yaklaşımın verilen bilgisinden hareketle davranışları anlamak için kullandığı yöntem aşağıdakilerden hangisi olabilir?

5. • Sayısal olarak belirlenebilirliği ifade eder.
• Zekâ testinden alınan puanların sayıyla belirtilmesi örnek verilebilir.
Özellikleri verilen psikoloji ölçütü aşağıdakilerden hangisidir?

6. Psikoloji, organizmanın davranışlarını ve bu davranışların altında yatan zihinsel süreçleri incelemektedir.
Verilen tanıma göre aşağıdakilerden hangisi psikolojinin amaçları arasında yer almaz?

7. Dinlerin ve dinsel inancın insanların bilişsel süreçleriyle davranışlarını nasıl şekillendirdiği üzerinde bilimsel araştırmalar yapan psikoloji alanı aşağıdakilerden hangisidir?

8. Dış çevre denilince akla, insanların ve canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri, karşılıklı olarak etkileşimde bulundukları fiziki (iklim, tabiat şartları gibi); sosyal (aile, iş çevresi gibi); ekonomik ve kültürel ortam (gelir ve eğitim düzeyi gibi) akla gelmektedir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi dış çevreden gelen bir uyarıcı örneği değildir?

9.
“Sigara içme(si) davranışı sağlıklı yaşamı(sy) olumsuz etkiler.” hipotezinin grafiği aşağıdakilerin hangisinde doğru olarak verilmiştir?

10. • Türkiye’de ilk modern ruh sağlığı merkezini (Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ) kuran Türk bilim insanıdır.
• Türkiye’de ilk kez nöro-patoloji, deneysel psikoloji laboratuvarları oluşturulmasında önemli rol oynamıştır.
Özellikleri verilen Türk bilim insanı aşağıdakilerden hangisidir?

11. Davranış üzerinde, beynin işlevlerinin ve sinir sisteminin etkilerini inceleyen psikologlar ______ olarak isimlendirilir.
Verilen tanımda boşluğa getirilecek doğru kavram aşağıdakilerden hangisidir?

12. Aşağıdakilerden hangisi ergenlik döneminin gelişimsel özellikleri arasında yer almaz?

13. • Yasa ve kurallara yönelme, otoriteye uyma ve toplumun isteklerinin yerine getirilmeye başlandığı dönemdir.
• Yerleşmiş kurallar ve sosyal düzeni korumak önemlidir.
Verilen özellikler Kohlberg’in aşağıdaki ahlaki gelişim düzeylerinden hangisine karşılık gelir?

14. Aşağıdakilerden hangisi yaşlılık döneminin gelişimsel özellikleri arasında yer almaz?

1. Tekrarlanan uyarıcının etkisinin giderek artması, bu uyarıcıya karşı ortaya çıkan davranışın da giderek kuvvetlenmesine neden olur. Bu duruma duyarlılaşma denir.
Bu bilgiye göre aşağıdakilerden hangisi duyarlılaşma örneğidir?

16. Bir nesnenin tümü görülmese de o nesnenin tümü görülüyormuş gibi algılanması aşağıdakilerden hangisini ifade eder?

17. Algılayıcının özellikleri bir nesneyi nasıl algıladığı konusunda belirleyici olmaktadır ve bunlar iç faktör olarak adlandırılmaktadır.
Bu bilgiye göre aşağıdakilerden hangisi algıyı etkileyen iç faktörlerden değildir?

1. Organizmanın yaşamasına ve neslini devam ettirmesine hizmet eden güdülere fizyolojik güdü denir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi fizyolojik güdüdür?

19. Bireyin dikkati dağıtan diğer uyaranlara rağmen dikkatini belli bir uyarıcıya odaklayabilme yeteneğidir.
Tanımı verilen dikkat türü aşağıdakilerden hangisidir?

20. Bireylerin sosyal ortamdaki davranışlarını ve sosyal grubun bu davranışlara etkilerini inceleyen bilim dalına sosyal psikoloji denir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi sosyal psikolojinin çalışma konuları arasında yer alır?

Açık Lise Psikoloji 1 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

Psikoloji 1 Açık Lise Test Çöz

‘’Psikoloji 1 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Psikoloji 1 çıkmış sınav soruları 2024 yılı 3. DÖNEM

Psikoloji 1 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2024

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 YILI Psikoloji 1 dersi 3. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.
Sizin için bazı açık lise testleri

Açık Lise Psikoloji 1 dersi 3. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2019 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise Psikoloji 1 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Psikoloji 1 Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Psikoloji 1 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Psikoloji 1 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 3. Dönem Sınav Tarihi
20 – 21 Temmuz 2024
SPONSOR