1.Psikoloji, her bilim gibi gözlenebilen olayları ele alır, sınıflandırır ve bu olaylar arasındaki değişmeyen ilişkileri bulmaya çalışır.
Buna göre psikoloji bilimi için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

2. Bazı hayvanların ömürleri insana göre çok kısa olduğundan psikoloji, bunların doğumlarından ölümlerine kadar geçirdikleri aşamaları inceleyip insan davranışlarının anlaşılmasını sağlayacak ipuçları elde eder.
Buna göre psikolojinin hayvanlar üzerinde deney yapmasının nedeni aşağıdakilerden hangisi olabilir?

3. Aşağıdakilerden hangisi dışardan doğrudan gözlenemeyen davranışlarımızdan biridir?

4. • Pozitif bilim, belli bir alanda bilimsel yöntemle elde edilmiş düzenli ve sistemli bilgiler bütünüdür.
• Psikoloji, bilimsel yöntemle insan davranışlarını inceler.
Bu iki yargıdan hareketle aşağıdaki sonuçlardan hangisine ulaşılabilir?

5. Bilim insanlarının elde ettiği sonuçları başkalarına makale, dergi, kitap gibi yollarla bildirmesi psikolojinin ölçütlerinden hangisiyle ilgilidir?

6. Bilinçaltına bastırılan arzu ve istekler ileriki yıllarda ruhsal problemlere yol açarlar. Bu nedenle psikoloji bilinçaltındaki nedenleri bulmalı ve tedavi etmelidir.
Buna göre psikodinamik yaklaşımda insan davranışlarını açıklamak için aşağıdakilerden hangisi incelenmelidir?

7. Psikolojinin insan davranışlarının nedenlerini ortaya koyduktan sonra, benzer durumlarda benzer davranışların ortaya çıkabileceğini önceden tahmin edebilmesi psikolojinin aşağıdaki amaçlarından hangisiyle ilgilidir?

8. Bir psikolog, anaokulunun bahçesinde oyun oynayan çocukları, uyum veya uyumsuzluk davranışlarını belirlemek amacıyla haberleri olmadan ve onlara müdahalede bulunmadan izlemiştir.
Bu psikoloğun kullandığı araştırma yöntemi aşağıdakilerden hangisidir?

9. Bağımsız değişken; incelenen olayda araştırmacının seçtiği, olayda etkisi araştırılan etkendir.
Buna göre “öğrenmede tekrarın etkisinin araştırıldığı bir deneyde” bağımsız değişken aşağıdakilerden hangisidir?

10. “Deneye katılan kişiler hakkında elde edilen bilgiler saklı tutulmalı ve deneğin rızası olmadan başkalarına verilmemelidir.”
Bu durum psikolojinin aşağıda verilen hangi etik kuralıyla ilgilidir?

11. Aşağıdakilerden hangisi gelişim psikolojisinin inceleme konusu olabilecek bir durumdur?

12. Edinilmiş donanım; yaşam boyunca kazanılan deneyimler, çevre etkisiyle kazanılan bilgi ve alışkanlıklardan oluşmaktadır.
Buna göre aşağıdaki davranışların hangisinde edinilmiş donanımın etkisi vardır?

13. Gelişim; döllenmeden ölüme dek organizmanın büyüme, olgunlaşma ve öğrenmelerinin etkisiyle oluşan, sürekli ve düzenli olan, bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal değişimleridir.
Buna göre gelişimle ilgili aşağıdakilerden hangisine ulaşılabilir?

14. Fiziksel büyümenin, cinsel gelişmenin ve psikososyal olgunlaşmanın gerçekleştiği, çocukluktan erişkin hayata geçiş dönemi aşağıdakilerden hangisidir?

1. • Bu duyum burun boşluğundaki koku alıcılarında başlar.
• İnsanlar 10.000 ile 40.000 arasında farklı kokuyu ayırt edebilir.
Verilen bilgiler aşağıdaki duyumlardan hangisine aittir?

16. Dilin tat alması duyumdur, aldığımız tadın çay olduğunu anlamak ise algıdır.
Bu örnekten hareketle aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

17. Maslow’un ihtiyaçlar piramidinin en üstünde bulunan fikirlerimizi, becerilerimizi, ilgi alanlarımızı ve yeteneklerimizi araştırıp geliştirmek anlamına gelen güdü aşağıdakilerden hangisidir?

1. Olumsuz duyguların çok şiddetli ve uzun süreli yaşanması organ ve sistemlerde hasarlara ve hastalıklara yol açar. Bu gibi hastalıklara psikosomatik hastalıklar denir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi psikosomatik hastalıklara örnektir?

19. Bölünmüş dikkat, aynı anda birden çok görevi yerine getirebilme yeteneği olarak tanımlanır. Dikkati ikiye bölerek her iki göreve de dikkatini yöneltebilmektir.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi bölünmüş dikkate örnektir?

20. Sosyal psikoloji, insanların sosyal çevrelerini nasıl algıladığını, bu çevre konusundaki duygu ve düşüncelerinin nasıl oluştuğunu, sosyal etkileşimi ve insanların birbirlerini nasıl etkilediğini araştırır.
Buna göre aşağıdakilerden hangisi sosyal psikolojinin araştırma alanına girer?
SPONSOR

Açık Lise Psikoloji 1 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

Psikoloji 1 Açık Lise Test Çöz

‘’Psikoloji 1 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Psikoloji 1 çıkmış sınav soruları 2023 yılı 1. DÖNEM

Psikoloji 1 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2023

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 YILI Psikoloji 1 dersi 1. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Açık Lise Psikoloji 1 dersi 1. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2019 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise Psikoloji 1 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 1. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

SPONSOR
 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Psikoloji 1 Soru Çözmenin Avantajları 2023

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Psikoloji 1 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Psikoloji 1 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 1. Dönem Sınav Tarihi
23.12.2023 - 24.12.2023
Sponsor