1. Duygu, düşünce, örf-âdet, inanış ve tasavvurları, çeşitli malzeme, araç, teknik ve yöntemler kullanarak bir uyum içerisinde ortaya koymaya denir.

Tanımı yapılan kavram aşağıdakilerden hangisidir?


2. Aşağıdakilerden hangisi sanat ile ilgili kavramlardan değildir?


3. İslam sanatı ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?


4. Müslüman sanatkâr, tevhit konusundaki duyarlılığından dolayı tabiatı olduğu gibi kopyalamaz, asla gerçeğe uygun betimleme yapmaz. Soyutlama yoluyla tabiattaki gerçek hâlinden farklılaştırır. Onları kendi sanat yeteneğini katarak şematize eder.

Bu metin İslam sanatının aşağıdaki özelliklerinden hangisi ile ilgilidir?


5. “Şehnâme” aşağıdakilerden hangisine ait bir eserdir?


6. İslam edebiyatında şairlerin biyografisi aşağıdaki edebî türlerden hangisi ile ifade edilir?


7. İslam’ın temel ilkeleri esas olmak üzere, kalbi saflaştırıp, iyi duygularla doldurmak, kötü duygulardan arınıp ahlakı güzelleştirmek demektir.

Tanımı yapılan kavram aşağıdakilerden hangisidir?


8. İslam mimarisinde eserlerin inşa edilmesindeki öncelikli amaç aşağıdakilerden hangisidir?


9. Aşağıdaki bilgilerden hangisi Mescid-i Nebevi ile ilgilidir?


10. İslam mimarisinde camiler, tevhit inancının hayata geçirildiği mekânlardır. Bu camiler isimlendirilirken taşıdıkları nitelikler göz önünde bulundurulmuştur. Örneğin, Osmanlı sultanlarının yaptırdığı camiye - - - - denilmiştir.

Bu metinde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?


11. Abbasiler Dönemi’nde inşa edilen ve İslam’da ilk türbe olma özelliği taşıyan yapı aşağıdakilerden hangisidir?


12. Matrakçı Nasuh aşağıdaki sanatlardan hangisi ile tanınmaktadır?


13. “İşte bu da, bereket kaynağı, kendinden önceki ilahi kitapları tasdik eden ve şehirlerin anasını ve bütün insanlığı uyarasın diye indirdiğimiz bir kitaptır…”

(En’âm suresi, 92. ayet)

Bu ayette altı çizili bölüm ile işaret edilen şehir aşağıdakilerden hangisidir?


14. “Allah bir şehri misal olarak verdi: Bu şehir güvenli, huzurlu idi. Oraya her yerden rızkı bol bol geliyordu. Ne var ki onlar, Allah’ın nimetlerine karşı nankörlük ettiler. Allah da onlara yaptıkları işler yüzünden açlık ve korku ızdırabını tattırdı.”

(Nahl suresi, 112. ayet)

Bu ayette aşağıdakilerden hangisi vurgulanmaktadır?


15. İslam şehirleri ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


16. “Kültür ve Medeniyet” adlı eserin müellifi aşağıdakilerden hangisidir?


17. Doğu ülkelerinin din, dil, tarih, kültür ve medeniyetleri üzerine araştırmalar yapan batılı bilim insanı için kullanılan kavram aşağıdakilerden hangisidir?


18. Türkiye ve İspanya hükümetlerinin öncülüğünde 2005 yılında hayata geçirilen Birleşmiş Milletler projesidir. Bu oluşum; kültür ve medeniyetler arasında hoşgörü, diyalog ve iş birliğini geliştirmeyi, ihtilaf, gerginlik ve çatışmaların çözümüne yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Bu metin aşağıdakilerden hangisi ile ilgili bilgi vermektedir?


19. Aşağıdakilerden hangisi İslam kültür ve medeniyetinin gelişimine katkı sağlayan manevi imkânlardan biridir?


20. • Vahye dayalı üç semavi dinin buluşma noktasıdır.

• Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğine sahiptir.

• Mescid-i Aksa bu şehirde bulunur.

Hakkında bilgi verilen şehir aşağıdakilerden hangisidir?

SPONSOR

Açık Lise İslam Kültür ve Medeniyeti 2 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 2. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

İslam Kültür ve Medeniyeti 2 Açık Lise Test Çöz

‘’İslam Kültür ve Medeniyeti 2 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise İslam Kültür ve Medeniyeti 2 çıkmış sınav soruları 2023 yılı 2. DÖNEM

İslam Kültür ve Medeniyeti 2 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2023

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 YILI İslam Kültür ve Medeniyeti 2 dersi 2. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Açık Lise İslam Kültür ve Medeniyeti 2 dersi 2. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2020 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise İslam Kültür ve Medeniyeti 2 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 2. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

SPONSOR
 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok İslam Kültür ve Medeniyeti 2 Soru Çözmenin Avantajları 2023

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

İslam Kültür ve Medeniyeti 2 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

İslam Kültür ve Medeniyeti 2 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 1. Dönem Sınav Tarihi
23.12.2023 - 24.12.2023
Sponsor