FIKIH 1

2020 YILI 2. DÖNEM
admin
Ekim 19, 2023
46 views

1. Aşağıdakilerden hangisi fıkıh âlimi için kullanılan terimlerden biri değildir?


2. Fıkıh ilmi, hayatın akışı içerisinde vahiy ile insan davranışlarını buluşturmakta, Kur’an ve sünnette yer alan şer’i hükümlerin pratiğe aktarılmasında ve bir yaşam tarzına dönüştürülmesinde köprü olmaktadır.

Bu metinde fıkıh ilminin aşağıdaki yönlerinden hangisi vurgulanmaktadır?


3. Ukûbât bölümü aşağıdaki konulardan hangisini ele alır?


4. Şer’i deliller, bu delillerden çıkarılan şer’i hükümler, bu hükümleri çıkaran müçtehit ve müçtehidin kullandığı içtihat yöntemini konu edinen ilim dalı aşağıdakilerden hangisidir?


5. “Allah, bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar…”

(Bakara suresi, 286. ayet)

Bu ayetten aşağıdaki fıkıh ilkelerinin hangisine ulaşılabilir?


6. “Helal, Allah’ın kitabında helal kıldığı, haram da Allah’ın kitabında haram kıldığıdır; hakkında bir şey söylemedikleri ise sizin için affedilip serbest bırakılmıştır.”

Bu hadis aşağıdaki fıkıh ilkelerinden hangisi ile ilgilidir?


7. Bir işte zorluk ve sıkıntı görülünce kolaylaştırma yoluna gidilir.

Aşağıdakilerden hangisi bu ilkeye örnek gösterilebilir?


8. “el-Müstesfâ” adlı eser aşağıdaki âlimlerden hangisine aittir?


9. Fıkıh ilminin Mekke dönemi ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?


10. Aşağıdakilerden hangisi Hz. Peygamber’in vefatı ile sona ermiştir?


11. İçki yasaklanırken insanları önce içkiden soğutan ve uzaklaştıran ara hükümler konmuş, daha sonra tamamen yasaklanıp kesin hüküm beyan edilmiştir.

Bu durum aşağıdaki kavramlardan hangisine örnektir?


12. Aşağıdakilerden hangisi Kûfe ekolünü temsil etmektedir?


13. Aşağıdakilerden hangisi yedi müçtehit sahabeden biri değildir?


14. Aşağıdaki uygulamalardan hangisi tabiin dönemi içtihatlarına örnektir?


15. Aşağıdakilerden hangisi müçtehitte bulunması gereken özelliklerden değildir?


16. Mezhepler ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?


17. • Fıkıh usulü temel olarak hadislere dayanır.

• Buharî ve Müslim kendisinden hadis rivayet etmiştir.

• el-Müsned, en önemli eseridir.

Hakkında bilgi verilen âlim aşağıdakilerden hangisidir?


18. Kur’an’da “Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağrıldığınız zaman hemen Allah’ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın…” (Cum’a suresi, 9. ayet) buyrularak bütün müminlerin cuma namazını kılması farz kılınmıştır. Fakat Hz. Peygamber bu ayetin genel hükmünü sınırlamış ve cuma namazının erkeklere farz olduğunu açıklamıştır.

Bu durum aşağıdaki sünnet çeşitlerinden hangisi ile ilgilidir?


19. Kitap, sünnet veya icmada hükmü bulunmayan meseleye, aralarındaki illet birliği sebebiyle bu kaynaklardan birinde yer alan meselenin hükmünü vermektir.

Tanımı yapılan kavram aşağıdakilerden hangisidir?


20. Genel kurala göre oruçlu bir kimsenin yiyip içmesi orucu bozar. Ancak Hz. Peygamber “Oruçlu iken unutarak yiyip içen kimse orucunu tamamlasın, zira onu Allah yedirip içirmiştir.” buyurarak bu durumda orucun bozulmayacağını bildirmiştir.

Bu metinde yer alan hadis aşağıdaki fer’î delillerden hangisi ile ilişkilendirilebilir?

SPONSOR

Açık Lise FIKIH 1 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 2. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

FIKIH 1 Açık Lise Test Çöz

‘’FIKIH 1 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise FIKIH 1 çıkmış sınav soruları 2023 yılı 2. DÖNEM

FIKIH 1 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2023

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 YILI FIKIH 1 dersi 2. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Açık Lise FIKIH 1 dersi 2. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2020 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise FIKIH 1 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 2. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

SPONSOR
 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok FIKIH 1 Soru Çözmenin Avantajları 2023

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

FIKIH 1 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

FIKIH 1 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 1. Dönem Sınav Tarihi
23.12.2023 - 24.12.2023
Sponsor