1.Tarih öncesi çağlarda avcılık ve toplayıcılıkla geçinen insanoğlu geçici olarak kullandığı barınakların aşağıdaki doğal kaynaklardan hangisinin yakınında olmasına daha çok dikkat etmiştir?

2. Aşağıdakilerden hangisi Maden Devri’nde yaşanan gelişmelerden biri değildir?

3. Ülkemizde Taşeli Platosu, Menteşe yöresi ve Hakkari yöresinin yeterli yağış miktarına rağmen nüfus yoğunluğu bakımından seyrek olmasının temel sebebi aşağıdakilerden hangisidir?

4. 4 ve 5. soruları aşağıda verilen metne göre cevaplayınız.
İdari birimlerin en alt basamağıdır. Coğrafi anlamda sınırları belli olan ve bu sınırlar içinde toplu ya da dağınık hâlde meskenlerden oluşan tarımsal faaliyetlerin daha çok yapıldığı, seçimlerle iş başına gelen muhtar ve ihtiyar heyeti tarafından yönetilen idari ünitelerdir. Merası, camisi ile varsa ormanları ortak alanlarıdır.

Metinde hakkında bilgi verilen idari birim aşağıdakilerden hangisidir?

5. 4 ve 5. soruları aşağıda verilen metne göre cevaplayınız.
İdari birimlerin en alt basamağıdır. Coğrafi anlamda sınırları belli olan ve bu sınırlar içinde toplu ya da dağınık hâlde meskenlerden oluşan tarımsal faaliyetlerin daha çok yapıldığı, seçimlerle iş başına gelen muhtar ve ihtiyar heyeti tarafından yönetilen idari ünitelerdir. Merası, camisi ile varsa ormanları ortak alanlarıdır.

Metne bakarak bu birimle ilgili aşağıdaki çıkarımlardan hangisi yapılabilir?

6. Aşağıdakilerden hangisi fonksiyonuna göre sanayi şehri olarak nitelendirilebilir?

7.
Kerpiç meskenler, kurak ve yarı kurak bölgelerin özellikle kırsal kesimlerinde toprak ve samanın suyla karıştırılmasıyla yapılan evlerdir.
Buna göre haritada numaralanmış yerlerin hangisinin kırsalında bu evlerin daha çok bulunduğu söylenebilir?

8. Karadeniz bölgesinde engebeli ve dik arazi yapısı nüfusun seyrek ve meskenlerin dağınık olmasına; Ergene, Konya, Çukurova ve Sakarya ovası gibi yükseltinin düştüğü düzlük sahalarda ise nüfusun yoğun, yerleşme dokusunun toplu olmasına neden olmuştur.
Yukarıda yerleşmeyi etkileyen hangi etken üzerinde durulmuştur?

9. Adana, Mersin ve Hatay illerinde nüfusun fazla olmasında aşağıdakilerden hangisinin etkisi daha azdır?

10. Alacahöyük yerleşmesi hangi ilimiz sınırları içinde yer alır?

11. Türkiye, toprak yapısına göre aşağıda oluşturulan bölgelerden hangisinin dışında kalır?

12.
Haritada numaralanmış yerlerden hangisi sık nüfuslu bölgelere örnek gösterilebilir?

13. Aşağıdakilerden hangisi sanayi bölgelerinde düşük ölçülen bir veridir?

14. Amazon ve Kongo havzalarında mesken yapımında hangi malzeme daha yoğun kullanılır?

1.
Haritada taranarak verilen alan aşağıdaki bölgelerden hangisi olarak nitelendirilir?

16. Aşağıdaki bölgelerden hangisi yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler nedeniyle ortadan kalkmıştır?

17. NATO, ABD önderliğinde II. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa ülkeleri ve başka ülkelerin olası savaşların öncesi ve sonrasında ortak savunma işbirliği yapmak amacıyla kurulmuş günümüzde 28 üyeye sahip bir kuruluştur. Türkiye 1952’de bu oluşuma katılmıştır.
Bu bilgiye bakarak aşağıdaki çıkarımlardan hangisi yapılamaz?

1. Ganj, İndus, Nil ve Fırat akarsu havzalarının ilk yerleşim alanları olarak seçilmesi aşağıdakilerden hangisinin kanıtıdır?

19. Aşağıdaki ulaşım projelerinden hangisi Kocaeli ilimiz sınırları içindedir?

20. Özellikle büyük kentlerimizde önemli bir sorun hâline gelen ışık kirliliği aynı zamanda aşağıdaki kaynaklardan hangisinde de israfa neden olmaktadır?
SPONSOR

Açık Lise Coğrafya 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

Coğrafya 2 Açık Lise Test Çöz

‘’Coğrafya 2 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Coğrafya 2 çıkmış sınav soruları 2023 yılı 3. DÖNEM

Coğrafya 2 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2023

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2019 YILI Coğrafya 2 dersi 3. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Açık Lise Coğrafya 2 dersi 3. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2019 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise Coğrafya 2 Çıkmış Sınav Soruları 2019 yılı 3. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

SPONSOR
 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Coğrafya 2 Soru Çözmenin Avantajları 2023

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Coğrafya 2 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Coğrafya 2 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 1. Dönem Sınav Tarihi
23.12.2023 - 24.12.2023
Sponsor