1. Canlıların büyüme ve gelişme süreciyle ilgili olarak verilen;

• bitki embriyosundan ağacın meydana gelmesi,

• insan üreme sisteminde gametlerin üretilmesi,

• yaralanan vücut bölgesinin onarılması

olayları aşağıdakilerin hangisi sayesinde gerçekleştirilir?


2. Hem ökaryotik hem prokaryotik hücrelerde hücre bölünme sürecini aşağıdakilerden hangisi yönetir?


3. Genç hücreler yaşam devirlerinde ilerledikçe büyüyerek hacimsel artış yaşar. Bu süreçte küçük hâllerine göre hücre yönetimi zorlaşır, madde alışveriş verimliliği düşer.

Bu durumu açıklayan terim aşağıdakilerden hangisidir?


Şekilde bir hayvan hücresine ait mitotik yaşam döngüsünün zaman çizelgesi verilmiştir.

Buna göre aşağıdaki yorumlardan hangisi yanlıştır?


5. Aşağıdaki mitoz çizimlerinden hangisi anafaz safhasına aittir?


6. Kromozomların büyüklüğüne ve biçimine göre, hücre kromozom çiftlerini dizerek gösterme yöntemi olan karyotip analizinde, aşağıdakilerden hangisi hakkında bilgi edinilemez?


7. Aşağıdakilerden hangisi insanda kanser hastalıkları ile ilişkili değildir?


8. Aşağıdakilerden hangisi yüksek yapılı bitki ve hayvan hücrelerinin bölünmesinde ortak gerçekleşir?


9. Maya mantarlarının eşeysiz üreme yöntemi olan tomurcuklanma olayında aşağıdakilerden hangisi gözlenemez?


10. Canlının bir parçasının ana canlıdan kopmasıyla yeni bir canlının oluşması durumu hem hayvan hem bitkilerde eşeysiz üremeyi gerçekleştirebilmektedir.

Bu durumun bitki ve hayvandaki adları aşağıdakilerin hangisinde doğru olarak verilmiştir?

Bitki --- Hayvan


11. Bahçecilik ve tarım sektöründe ticareti yapılan bitkilerin üretilip yetişme sürecinde eşeyli üremeye göre bazı durumlarda eşeysiz üreme tercih edilir.

Buna göre aşağıdakilerden hangisi eşeysiz üremenin tercih edilme nedenlerinden biri olabilir?


12. Aşağıdakilerden hangisi hem mitoz hem mayoz da görülebilir?


13. İnsanda mayozla gamet üretme sürecinde sırasıyla hücrenin DNA`sının eşlendiği ve kromozom sayısının yarıya indiği safhalar aşağıdakilerden hangisinde doğru olarak verilmiştir?


14. Aşağıdakilerden hangisi mayozun ortaya çıkardığı durumlardan değildir?


15. Bir hastaya; doktorla görüşmesi sürecinde bahsi geçen hastalığın birinci derece akrabaları ve soy ağacındaki kişilerde bulunup bulunmadığı sorulmuştur.

Bu soru hastalığın hangi özelliğini araştırmak için sorulmuştur?


16. Heterozigot genotipli uzun boylu bezelye bitkilerinin çaprazlanması sonucu elde edilen 400 tohumun kaçının çimlenmesiyle oluşan bitkilerin kısa boylu olması beklenir? (Uzun boyluluk kısa boyluluğa baskındır.)


17. Kalıtsal bir hastalık olan Akdeniz anemisi görülen bir toplulukta bu hastalığın ortaya çıkma ihtimali aşağıdakilerden hangisinde normalden daha yüksek olur?


18. Abe fenotipindeki bir bitkinin genotipini belirlemek için aşağıda genotipleri verilen bitkilerden hangisi kontrol çaprazlamasında kullanılabilir?


Soy ağacında bir karakterin belirli bir özelliğini fenotipinde gösteren bireyler koyu renkle işaretlenmiştir.

Bu fenotipin ortaya çıkmasını sağlayan alel aşağıdaki kalıtımsal durumlardan hangisiyle aktarılıyor olamaz?


Soy ağacında X kromozomunda çekinik aktarılan bir hastalığı fenotipinde gösteren bireyler koyu gösterilmektedir.

Buna göre numaralandırılmış bireylerden hangisi hastalığı mutasyonla kazanmıştır?

SPONSOR

Açık Lise Biyoloji 3 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 1. dönem

Açık Lise Test Çöz uygulamamız yayınlandı telefon ve tabletlere indirebilir uygulamada “Soru arama” ile çıkmış sınav sorularını da arayabilirsiniz.

Açık Lise Test Çöz Google Play :  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aciklise.cikmissorular

Açık Lise Test Çöz Appstore : https://apps.apple.com/tr/app/acik-lise-test-coz/id6449521442?l=tr

Açık Lise Test Çöz Appgallery : https://appgallery.huawei.com/app/C108369833

Biyoloji 3 Açık Lise Test Çöz

‘’Biyoloji 3 Açık Lise Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok açık lise soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Açık Lise Biyoloji 3 çıkmış sınav soruları 2023 yılı 1. DÖNEM

Biyoloji 3 Açık Lise Test Çöz ve Yeni Nesil AOL Testleri Çöz 2023

Açık Lise Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2020 YILI Biyoloji 3 dersi 1. DÖNEM Açık Lise Test çöz veya aol testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Açık Lise Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • Aol Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Açık Lise Biyoloji 3 dersi 1. DÖNEM Test Çözme Taktikleri 2020 YILI

Açık Lise Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

Açık Lise Biyoloji 3 Çıkmış Sınav Soruları 2020 yılı 1. dönem

Etkili Açık Lise Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

SPONSOR
 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Biyoloji 3 Soru Çözmenin Avantajları 2023

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Biyoloji 3 Açık Lise Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Biyoloji 3 Açık Lise Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
Açık Lise 1. Dönem Sınav Tarihi
23.12.2023 - 24.12.2023
Sponsor